Ogólnopolski Zjazd Rodzin i Przyjaciół Legionów odbył się pod Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego 9 sierpnia 2014, Kielce. Ogólnopolski Zjazd Rodzin i Przyjaciół Legionów to wydarzenie bezpośrednio nawiązujące do 75. rocznicy ostatniego Zjazdu Legionistów, który miał miejsce w sierpniu 1939 oraz do setnej rocznicy wkroczenia 1. Kompanii Kadrowej do Kielc w sierpniu 1914.

Zjazd miał formę całodniowego wydarzenia poświęconego historii Legionów Polskich. Chcieliśmy w ten sposób przywrócić pamięć i spopularyzować wiedzę nie tylko o Legionach, ale także o konkretnych Legionistach – bohaterach naszej Niepodległości. Działania miały charakter integracyjny, edukacyjny, kulturalny, historyczny i społeczny. Uczestnicy Zjazdu mogli wziąć udział w spotkaniach autorskich, odczytach, ulicznym happeningu, grze miejskiej, jak również w wystawie plenerowej „Każdy się liczy…”, a także udać się do punktów informacji legionowej prowadzonych przez Muzeum, gdzie każdy mógł sprawdzić, czy jego bliscy służyli w Legionach.

Podczas Zjazdu odbyła się inauguracja Internetowego Wykazu Legionistów Polskich 1914-1918, jedyna w Polsce tak rozległa baza wiedzy o ponad 30 tys. polskich Legionistów (do dnia dzisiejszego Wykaz osiągnął wynik ponad 1 300 000 odsłon) oraz wyjątkowe Spotkanie Rodzin Legionowych, podczas którego w rodzinnej atmosferze uczestnicy mogli wymienić się wspomnieniami o swoich bliskich walczących w szeregach Legionów. W spotkaniu uczestniczył Dyrektor Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku i wnuk Józefa Piłsudskiego – Krzysztof Jaraczewski.

Wydarzenia Zjazdu zwieńczył koncert pokazujący historię Legionów w lekkiej, rozrywkowej formie poprzez anegdoty, żurawiejki i zupełnie nowe, przygotowane specjalnie na tę okazję, aranżacje piosenek legionowych, w wykonaniu wybitnych artystów polskiej estrady. Koncert wyreżyserował Krzysztof Jaślar, kierownictwo muzyczne objął Włodzimierz Korcz, zaś gwiazdami wieczoru byli Artyści: Alicja Majewska, Hanna Śleszyńska, Dorota Osińska, Zbigniew Wodecki, Robert Rozmus oraz Piotr Gąsowski i prowadzący ten niezwykły koncert – Artur Andrus. Koncert obejrzało 5 tysięcy osób. 

 

Partner Strategiczny Projektu bzwbk.png